liquid protein worth the expense?

Cattle problems.
User avatar
greybeard
Mentor
Mentor
Posts: 14185
Joined: Thu Jul 05, 2012 5:51 pm
Location: Cleveland Tx

liquid protein worth the expense?

Postby greybeard » Thu Apr 27, 2017 8:11 am

I know some have used liquid protein but it's been well over a decade since I've tried it and the last time, the vendor was not good at keeping the tank filled, and went out of business shortly after we got it, so I don't really have any gauge of effectiveness to go by. I see a new ad for a different vendor locally.
35% protein/63% dry matter@$1.99/gal with 100gal minimum. No other info on what is in it other than:
"Delivery of your liquid feed is included in our price. We do have a 100-gallon minimum. We service a 100-mile radius of Cleveland Texas but will go farther for a large order. ". I'm 8 miles from downtown metropolis of Cleveland.

Good deal--bad deal? Is the whole liquid protein thing good or not so good for spring and summer?
Al suggestions or comment welcome
Last edited by greybeard on Thu Apr 27, 2017 8:24 am, edited 1 time in total.
0 x
"For evil to flourish, all that is required is for good men to do nothing" Burke

It ain't easy being a used cow salesman.

callmefence
GURU
GURU
Posts: 3150
Joined: Mon Mar 07, 2016 10:36 pm
Location: Fencemans place...central Texas

Re: liquid protein worth the expense?

Postby callmefence » Thu Apr 27, 2017 8:23 am

:2cents: Most use urea for about 50 percent of the available protein. Just like tubs.
Imo the place for these products is when you have a large stockpiled of dry standing grass or poor hay. I prefer the 225 pound tubs because I can move them, even put em up in the barn.
Again the urea will make your cows eat just about anything and lots of it. :2cents:

I would never use it on even fair grass
0 x
The more I work the luckier I get...TexasBred


You can all go to he// . I'll go to Texas.
David Crockett

User avatar
greybeard
Mentor
Mentor
Posts: 14185
Joined: Thu Jul 05, 2012 5:51 pm
Location: Cleveland Tx

Re: liquid protein worth the expense?

Postby greybeard » Thu Apr 27, 2017 8:30 am

I did call the guy after I posted that and it is molasses with urea, a QLF company is his supplier. but he was kinda short on details.

Sounds like something better used for dry summer or over winter then.. and not now when grass is nice and green?

I'm already using the 200lb tubs to get the IGR and they aren't hitting them very hard.
0 x
"For evil to flourish, all that is required is for good men to do nothing" Burke

It ain't easy being a used cow salesman.

User avatar
Caustic Burno
Crusty
Crusty
Posts: 21089
Joined: Sun Sep 26, 2004 3:02 pm
Location: Big Thicket East Texas

Re: liquid protein worth the expense?

Postby Caustic Burno » Thu Apr 27, 2017 10:57 am

greybeard wrote:I know some have used liquid protein but it's been well over a decade since I've tried it and the last time, the vendor was not good at keeping the tank filled, and went out of business shortly after we got it, so I don't really have any gauge of effectiveness to go by. I see a new ad for a different vendor locally.
35% protein/63% dry matter@$1.99/gal with 100gal minimum. No other info on what is in it other than:
"Delivery of your liquid feed is included in our price. We do have a 100-gallon minimum. We service a 100-mile radius of Cleveland Texas but will go farther for a large order. ". I'm 8 miles from downtown metropolis of Cleveland.

Good deal--bad deal? Is the whole liquid protein thing good or not so good for spring and summer?
Al suggestions or comment welcome




I loved the old CLS formula for poor hay and getting them to clean up fall pasture.
0 x
I am the NRA
Brimmer Pimp

User avatar
Caustic Burno
Crusty
Crusty
Posts: 21089
Joined: Sun Sep 26, 2004 3:02 pm
Location: Big Thicket East Texas

Re: liquid protein worth the expense?

Postby Caustic Burno » Thu Apr 27, 2017 11:03 am

GB after putting a pencil to it comes out to roughly 400 bucks a ton.
For 2-1-1 it's 320 in a super sack
for 2-1 is 340.
0 x
I am the NRA
Brimmer Pimp

User avatar
Son of Butch
GURU
GURU
Posts: 3660
Joined: Mon Aug 30, 2010 6:44 pm
Location: Frost Bite Falls, Minnesota

Re: liquid protein worth the expense?

Postby Son of Butch » Thu Apr 27, 2017 12:28 pm

57 cents per lb of protein
vs
40 cents? per lb of protein from alfalfa hay.... closer to 55 cents accounting for moisture and waste
but we're talking different types of protein and hay provides other nutrients as well
0 x

User avatar
Rafter S
GURU
GURU
Posts: 3714
Joined: Tue Sep 17, 2013 11:13 am
Location: Grimes County, TX

Re: liquid protein worth the expense?

Postby Rafter S » Thu Apr 27, 2017 12:41 pm

I've been feeding it during the winter to supplement mediocre hay for years with good results, but I don't leave it out year-round. When I start feeding hay in fall I call my supplier to bring some, call them again when I need a refill, and try to time the refill so it runs out in spring when they lose interest in the hay. When the grass greens up the cows pretty much leave the syrup, and it's too expensive to waste.
0 x
"I spent half my money on wine, women, and song.....and like a fool I squandered the rest." - Benny Hill

User avatar
reeler
Trail Boss
Trail Boss
Posts: 307
Joined: Sat Mar 21, 2015 4:30 pm
Location: Land of Oz

Re: liquid protein worth the expense?

Postby reeler » Thu Apr 27, 2017 1:10 pm

Rafter S wrote:I've been feeding it during the winter to supplement mediocre hay for years with good results, but I don't leave it out year-round. When I start feeding hay in fall I call my supplier to bring some, call them again when I need a refill, and try to time the refill so it runs out in spring when they lose interest in the hay. When the grass greens up the cows pretty much leave the syrup, and it's too expensive to waste.

X2
0 x

papavillars
Rancher
Rancher
Posts: 723
Joined: Mon Nov 16, 2009 10:15 am
Location: dew,texas

Re: liquid protein worth the expense?

Postby papavillars » Thu Apr 27, 2017 1:17 pm

I use qlf liquid feed in the fall/winter. usually filled twice a year, but this year with mild winter only once.
0 x

papavillars
Rancher
Rancher
Posts: 723
Joined: Mon Nov 16, 2009 10:15 am
Location: dew,texas

Re: liquid protein worth the expense?

Postby papavillars » Thu Apr 27, 2017 1:23 pm

He supplied the tank for free usage , so no upfront cost. My cattle lick it dry and when it gets near empty I add a little water to clean it out. I do think it costs more than good hay but sure entices them to eat subgrade hay and thoroughly clean the pastures.
0 x

User avatar
greybeard
Mentor
Mentor
Posts: 14185
Joined: Thu Jul 05, 2012 5:51 pm
Location: Cleveland Tx

Re: liquid protein worth the expense?

Postby greybeard » Thu Apr 27, 2017 1:33 pm

Son of Butch wrote:57 cents per lb of protein
vs
40 cents? per lb of protein from alfalfa hay.... closer to 55 cents accounting for moisture and waste
but we're talking different types of protein and hay provides other nutrients as well

I haven't checked lately, but I'd have to go a ways to find alfalfa hay down here Son of Butch. Either up around Weatherford or into Oklahoma, unless I wanted sq bales and no way am I ever going back to feed sq baled hay.
That's @ minimum a 6-7 hr round trip away.
0 x
"For evil to flourish, all that is required is for good men to do nothing" Burke

It ain't easy being a used cow salesman.

User avatar
RanchMan90
GURU
GURU
Posts: 1171
Joined: Thu May 19, 2016 1:07 pm
Location: Southeast Oklahoma

Re: liquid protein worth the expense?

Postby RanchMan90 » Thu Apr 27, 2017 1:38 pm

greybeard wrote:
Son of Butch wrote:57 cents per lb of protein
vs
40 cents? per lb of protein from alfalfa hay.... closer to 55 cents accounting for moisture and waste
but we're talking different types of protein and hay provides other nutrients as well

I haven't checked lately, but I'd have to go a ways to find alfalfa hay down here Son of Butch. Either up around Weatherford or into Oklahoma, unless I wanted sq bales and no way am I ever going back to feed sq baled hay.
That's @ minimum a 6-7 hr round trip away.

Alfalfa can be had here for $150 a ton, so 7.5¢ per lb. Liquid feed and low quality hay are convenient, people will pay for convenience. Such as gas station food or a home cooked steak for the same price :lol2:
0 x
The secret to getting ahead is getting started ~ Mark Twain

callmefence
GURU
GURU
Posts: 3150
Joined: Mon Mar 07, 2016 10:36 pm
Location: Fencemans place...central Texas

Re: liquid protein worth the expense?

Postby callmefence » Thu Apr 27, 2017 2:13 pm

RanchMan90 wrote:
greybeard wrote:
Son of Butch wrote:57 cents per lb of protein
vs
40 cents? per lb of protein from alfalfa hay.... closer to 55 cents accounting for moisture and waste
but we're talking different types of protein and hay provides other nutrients as well

I haven't checked lately, but I'd have to go a ways to find alfalfa hay down here Son of Butch. Either up around Weatherford or into Oklahoma, unless I wanted sq bales and no way am I ever going back to feed sq baled hay.
That's @ minimum a 6-7 hr round trip away.

Alfalfa can be had here for $150 a ton, so 7.5¢ per lb. Liquid feed and low quality hay are convenient, people will pay for convenience. Such as gas station food or a home cooked steak for the same price :lol2:


That's 37.5 cents for protein .
You want it cheaper buy cottonseed
You can laugh till you strain something ranchman. But urea has it's place in utilizing burned up summer pasture. And it does with minimal labor...some folks place value on their time.
0 x
The more I work the luckier I get...TexasBred


You can all go to he// . I'll go to Texas.
David Crockett

User avatar
RanchMan90
GURU
GURU
Posts: 1171
Joined: Thu May 19, 2016 1:07 pm
Location: Southeast Oklahoma

Re: liquid protein worth the expense?

Postby RanchMan90 » Thu Apr 27, 2017 2:18 pm

callmefence wrote:
RanchMan90 wrote:
greybeard wrote:I haven't checked lately, but I'd have to go a ways to find alfalfa hay down here Son of Butch. Either up around Weatherford or into Oklahoma, unless I wanted sq bales and no way am I ever going back to feed sq baled hay.
That's @ minimum a 6-7 hr round trip away.

Alfalfa can be had here for $150 a ton, so 7.5¢ per lb. Liquid feed and low quality hay are convenient, people will pay for convenience. Such as gas station food or a home cooked steak for the same price :lol2:


That's 37.5 cents for protein .
You want it cheaper buy cottonseed
You can laugh till you strain something ranchman. But urea has it's place in utilizing burned up summer pasture. And it does with minimal labor...some folks place value on their time.

I agree with you fence on minimal labor. Check your math though.
0 x
The secret to getting ahead is getting started ~ Mark Twain

callmefence
GURU
GURU
Posts: 3150
Joined: Mon Mar 07, 2016 10:36 pm
Location: Fencemans place...central Texas

Re: liquid protein worth the expense?

Postby callmefence » Thu Apr 27, 2017 2:30 pm

RanchMan90 wrote:
callmefence wrote:
RanchMan90 wrote:Alfalfa can be had here for $150 a ton, so 7.5¢ per lb. Liquid feed and low quality hay are convenient, people will pay for convenience. Such as gas station food or a home cooked steak for the same price :lol2:


That's 37.5 cents for protein .
You want it cheaper buy cottonseed
You can laugh till you strain something ranchman. But urea has it's place in utilizing burned up summer pasture. And it does with minimal labor...some folks place value on their time.

I agree with you fence on minimal labor. Check your math though.


Checked, I think I was generous at 20 percent on the alfalfa??
0 x
The more I work the luckier I get...TexasBred


You can all go to he// . I'll go to Texas.
David Crockett


Return to “Health & Nutrition”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests