Mineral Cost & Current Consumption

Cattle problems.
User avatar
Chocolate Cow2
Cowhand
Cowhand
Posts: 158
Joined: Fri Feb 09, 2018 6:53 pm
Location: In a van down by the river

Mineral Cost & Current Consumption

Postby Chocolate Cow2 » Sun Jun 24, 2018 3:05 pm

Has the vitamin shortage been resolved? and has the price of mineral come down? I haven't bought any nor priced it for quite some time. In March I bought a ton and my cows were eating it like it was candy. Now they're not even looking at it but eating salt like crazy. Just wondering what everyone else is seeing.
0 x

User avatar
JMJ Farms
GURU
GURU
Posts: 3333
Joined: Tue Dec 01, 2015 8:51 pm
Location: Middle Georgia

Re: Mineral Cost & Current Consumption

Postby JMJ Farms » Sun Jun 24, 2018 3:15 pm

Vigortone salesman told me on Friday that minerals had come down in price. So I guess the issue with the factory burning had been somewhat resolved. They sure are expensive still. Vigortone is costing me $30/bag with Altosid IGR. So that’s .0375 per ounce. 4 oz per day recommended consumption equals 15 cents/head/day which is $54.75/hd/yr. adds up the more you multiply it!
0 x
“Watch your top knot” - Will Geer as Bear Claw in Jeremiah Johnson

User avatar
Chocolate Cow2
Cowhand
Cowhand
Posts: 158
Joined: Fri Feb 09, 2018 6:53 pm
Location: In a van down by the river

Re: Mineral Cost & Current Consumption

Postby Chocolate Cow2 » Sun Jun 24, 2018 4:02 pm

I didn't expect the price to come down once it went up like it did. Never seems to happen with anything else. I'm more surprised how my cows aren't eating it. Apparently the grass is adequate but we've been terribly hot and humid so their salt intake is high. I have a group of 5 weight steers on grass and they are the same way. No mineral consumption but the salt is going fast.
0 x

User avatar
Jeanne - Simme Valley
GURU
GURU
Posts: 9139
Joined: Thu Dec 09, 2004 6:46 am
Location: Central Upstate New York
Contact:

Re: Mineral Cost & Current Consumption

Postby Jeanne - Simme Valley » Sun Jun 24, 2018 4:54 pm

I never offer salt separate from mineral. The only salt they get is in the mineral. I don't want them to have the choice of NOT eating the mineral.
3 x
Simme Valley of New York - http://www.SimmeValley.com
"We make a living by what we get,
we make a life by what we give."

User avatar
TCRanch
GURU
GURU
Posts: 3026
Joined: Wed Jun 10, 2015 9:21 am
Location: Winfield, KS

Re: Mineral Cost & Current Consumption

Postby TCRanch » Sun Jun 24, 2018 6:07 pm

There should be enough salt in the mineral they don't need a block and agree with Jeanne, I don't give them a choice. Bought Animax 6000 mineral with CTC in it last week; 12 50 lb. bags for $225.60/18.8 per. Not as painful as the Smart Lick 30% tubs; 8 250 lb. tubs for $904./113. per.
0 x


Return to “Health & Nutrition”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests