Tubs

Cattle problems.
callmefence
GURU
GURU
Posts: 5861
Joined: Mon Mar 07, 2016 9:36 pm
Location: Fencemans place...central Texas
Has thanked: 335 times
Been thanked: 542 times

Re: Tubs

Post by callmefence » Sun Oct 13, 2019 10:13 am

Plenty of situations where tubs are the cheapest way to supplement protein.


It ain't bragging if you can do it.
Red Bull Breeder.




You can all go to he// . I'll go to Texas.
David Crockett

User avatar
Caustic Burno
Crusty
Crusty
Posts: 24496
Joined: Sun Sep 26, 2004 3:02 pm
Location: Big Thicket East Texas
Has thanked: 238 times
Been thanked: 710 times

Re: Tubs

Post by Caustic Burno » Sun Oct 13, 2019 1:47 pm

callmefence wrote:
Sun Oct 13, 2019 10:13 am
Plenty of situations where tubs are the cheapest way to supplement protein.
Maybe the most convenient but at 600 dollars more a ton you can’t make that pencil cheaper.
Money doesn’t buy happiness, but the lack does buy misery.

Rmc
Beginner
Beginner
Posts: 3
Joined: Sun Oct 13, 2019 3:40 pm
Been thanked: 1 time

Re: Tubs

Post by Rmc » Sun Oct 13, 2019 4:00 pm

If you are using it to enhance forage utilization or intake and digestion on lower quality feed it can be the cheapest option .
Back to the original question.cattle can tolerate the urea but horses can’t. Some tub mixes may also cause issues with sheep. So make sure you get the correct tub formula on for correct species or if you are have multiple species in the pasture

User avatar
Son of Butch
GURU
GURU
Posts: 6348
Joined: Mon Aug 30, 2010 6:44 pm
Location: Frost Bite Falls, Minnesota
Has thanked: 205 times
Been thanked: 411 times

Re: Tubs

Post by Son of Butch » Sun Oct 13, 2019 4:03 pm

Caustic Burno wrote:
Sun Oct 13, 2019 1:47 pm
callmefence wrote:
Sun Oct 13, 2019 10:13 am
Plenty of situations where tubs are the cheapest way to supplement protein.
Maybe the most convenient but at 600 dollars more a ton you can’t make that pencil cheaper.
You can if cows are few and the tubs allow you more time better spent at your 'real' job in town.

DCA farm
Trail Boss
Trail Boss
Posts: 410
Joined: Sat Sep 22, 2018 11:45 am
Location: beauregard Parish Louisiana
Has thanked: 15 times
Been thanked: 64 times

Re: Tubs

Post by DCA farm » Sun Oct 13, 2019 4:06 pm

HDRider wrote:
Sat Oct 12, 2019 4:58 pm
ton of 12% pellets is $140

1 200 # 24% tub is $120
Wish I could find them that price around me

User avatar
Caustic Burno
Crusty
Crusty
Posts: 24496
Joined: Sun Sep 26, 2004 3:02 pm
Location: Big Thicket East Texas
Has thanked: 238 times
Been thanked: 710 times

Re: Tubs

Post by Caustic Burno » Sun Oct 13, 2019 4:26 pm

Son of Butch wrote:
Sun Oct 13, 2019 4:03 pm
Caustic Burno wrote:
Sun Oct 13, 2019 1:47 pm
callmefence wrote:
Sun Oct 13, 2019 10:13 am
Plenty of situations where tubs are the cheapest way to supplement protein.
Maybe the most convenient but at 600 dollars more a ton you can’t make that pencil cheaper.
You can if cows are few and the tubs allow you more time better spent at your 'real' job in town.
Welfare cattle.
You would be way ahead to buy liquid feed delivered at 310 a ton.
Money doesn’t buy happiness, but the lack does buy misery.

User avatar
TexasBred
Mentor
Mentor
Posts: 30135
Joined: Wed Aug 15, 2007 1:18 pm
Location: Heart of Texas
Has thanked: 201 times
Been thanked: 196 times

Re: Tubs

Post by TexasBred » Sun Oct 13, 2019 6:18 pm

callmefence wrote:
Sun Oct 13, 2019 10:13 am
Plenty of situations where tubs are the cheapest way to supplement protein.
Sort of like having that thousand dollar winch on the front of the truck. Sometimes you just can't put a price on convenience.

Urea won't hurt your horse. Consumption is very low and what they do eat they don't utilize it. Seen man liking on lick wheels with no harm done.
A dung beetle walks into a bar, looks around and says "Is this stool taken"????

User avatar
TexasBred
Mentor
Mentor
Posts: 30135
Joined: Wed Aug 15, 2007 1:18 pm
Location: Heart of Texas
Has thanked: 201 times
Been thanked: 196 times

Re: Tubs

Post by TexasBred » Sun Oct 13, 2019 6:20 pm

Caustic Burno wrote:
Sun Oct 13, 2019 4:26 pm
Son of Butch wrote:
Sun Oct 13, 2019 4:03 pm
Caustic Burno wrote:
Sun Oct 13, 2019 1:47 pm

Maybe the most convenient but at 600 dollars more a ton you can’t make that pencil cheaper.
You can if cows are few and the tubs allow you more time better spent at your 'real' job in town.
Welfare cattle.
You would be way ahead to buy liquid feed delivered at 310 a ton.
CB keep in mind they will eat at least 4 lbs. per head per day of the liquid vs 1 lb; of the tub
A dung beetle walks into a bar, looks around and says "Is this stool taken"????

User avatar
Caustic Burno
Crusty
Crusty
Posts: 24496
Joined: Sun Sep 26, 2004 3:02 pm
Location: Big Thicket East Texas
Has thanked: 238 times
Been thanked: 710 times

Re: Tubs

Post by Caustic Burno » Sun Oct 13, 2019 7:32 pm

TexasBred wrote:
Sun Oct 13, 2019 6:20 pm
Caustic Burno wrote:
Sun Oct 13, 2019 4:26 pm
Son of Butch wrote:
Sun Oct 13, 2019 4:03 pm

You can if cows are few and the tubs allow you more time better spent at your 'real' job in town.
Welfare cattle.
You would be way ahead to buy liquid feed delivered at 310 a ton.
CB keep in mind they will eat at least 4 lbs. per head per day of the liquid vs 1 lb; of the tub
I agree I just look at the price of a pound of protein. I get 35% protein in a ton of supplement for 310 bucks for 700 lbs of protein. This versus 900 bucks for the same 35% in the tub. So I can buy 3 tons versus one and have it delivered to boot.
Money doesn’t buy happiness, but the lack does buy misery.

User avatar
Caustic Burno
Crusty
Crusty
Posts: 24496
Joined: Sun Sep 26, 2004 3:02 pm
Location: Big Thicket East Texas
Has thanked: 238 times
Been thanked: 710 times

Re: Tubs

Post by Caustic Burno » Sun Oct 13, 2019 8:06 pm

TexasBred wrote:
Sun Oct 13, 2019 6:18 pm
callmefence wrote:
Sun Oct 13, 2019 10:13 am
Plenty of situations where tubs are the cheapest way to supplement protein.
Sort of like having that thousand dollar winch on the front of the truck. Sometimes you just can't put a price on convenience.

Urea won't hurt your horse. Consumption is very low and what they do eat they don't utilize it. Seen man liking on lick wheels with no harm done.
Winch isn’t worth a plug nickel when you’re 75’ past the closest thing to snub off too. That’s what a FWD is good for getting you to that point. I have pulled a many a deer hunter out through the years. City boys that have watched too many Chevy commercials.
I have left some as well in places I wouldn’t put my tractor off in.
Money doesn’t buy happiness, but the lack does buy misery.

elkwc
GURU
GURU
Posts: 1361
Joined: Mon Apr 28, 2014 10:21 pm
Has thanked: 538 times
Been thanked: 79 times

Re: Tubs

Post by elkwc » Sun Oct 13, 2019 10:24 pm

Son of Butch wrote:
Sun Oct 13, 2019 4:03 pm
Caustic Burno wrote:
Sun Oct 13, 2019 1:47 pm
callmefence wrote:
Sun Oct 13, 2019 10:13 am
Plenty of situations where tubs are the cheapest way to supplement protein.
Maybe the most convenient but at 600 dollars more a ton you can’t make that pencil cheaper.
You can if cows are few and the tubs allow you more time better spent at your 'real' job in town.
Also if a pasture is 30 miles or further away. We were able to eliminate 2 trips a week by using tubs. Looking at liquid feed this winter. But it don't pencil out much better than the tubs.

Rmc
Beginner
Beginner
Posts: 3
Joined: Sun Oct 13, 2019 3:40 pm
Been thanked: 1 time

Re: Tubs

Post by Rmc » Sun Oct 13, 2019 10:36 pm

One tub will last 20-25 head roughly 1 month. If i can feed 1 tub for every 20-25 head and get another month before i have to feed any more additional feed, by using the tub and existing forage that would otherwise not be utilized . The cost is far cheaper then any other feed source mentioned in this thread. Its not about price per lb of protein. Its about price per pound of protein and additional supplemental feed not fed that adds to the bottom line.

User avatar
sstterry
GURU
GURU
Posts: 1520
Joined: Sat Jul 08, 2017 5:04 am
Location: Bulls Gap, TN
Has thanked: 420 times
Been thanked: 251 times

Re: Tubs

Post by sstterry » Mon Oct 14, 2019 5:24 am

An ad for these tubs popped up while I was looking at CT. Any thoughts on these Rio products? There are no dealers anywhere near me, but I was just curious.
https://rionutrition.net

User avatar
Caustic Burno
Crusty
Crusty
Posts: 24496
Joined: Sun Sep 26, 2004 3:02 pm
Location: Big Thicket East Texas
Has thanked: 238 times
Been thanked: 710 times

Re: Tubs

Post by Caustic Burno » Mon Oct 14, 2019 6:17 am

Rmc wrote:
Sun Oct 13, 2019 10:36 pm
One tub will last 20-25 head roughly 1 month. If i can feed 1 tub for every 20-25 head and get another month before i have to feed any more additional feed, by using the tub and existing forage that would otherwise not be utilized . The cost is far cheaper then any other feed source mentioned in this thread. Its not about price per lb of protein. Its about price per pound of protein and additional supplemental feed not fed that adds to the bottom line.
You got one thing right it is about the price and additional supplement feed .
That’s why liquid beats the tub hands down.
Money doesn’t buy happiness, but the lack does buy misery.

User avatar
Caustic Burno
Crusty
Crusty
Posts: 24496
Joined: Sun Sep 26, 2004 3:02 pm
Location: Big Thicket East Texas
Has thanked: 238 times
Been thanked: 710 times

Re: Tubs

Post by Caustic Burno » Mon Oct 14, 2019 6:21 am

elkwc wrote:
Sun Oct 13, 2019 10:24 pm
Son of Butch wrote:
Sun Oct 13, 2019 4:03 pm
Caustic Burno wrote:
Sun Oct 13, 2019 1:47 pm

Maybe the most convenient but at 600 dollars more a ton you can’t make that pencil cheaper.
You can if cows are few and the tubs allow you more time better spent at your 'real' job in town.
Also if a pasture is 30 miles or further away. We were able to eliminate 2 trips a week by using tubs. Looking at liquid feed this winter. But it don't pencil out much better than the tubs.
Liquid feed tank will go in that pasture. They deliver there as well the convenience blows messing with tubs out of the water.
Money doesn’t buy happiness, but the lack does buy misery.

Post Reply