Protein Tubs

The place to start if you are new!
Dave
GURU
GURU
Posts: 6827
Joined: Mon Jul 12, 2004 1:35 pm
Location: Baker County, Oregon

Re: Protein Tubs

Postby Dave » Thu Jan 11, 2018 10:23 am

I have used them at times but I prefer not to. I certainly don't use them in the summer when the grass should be providing the required nutrients. For me cost is the biggest issue. They cost me over $800 a ton. Last year I bought alfalfa hay for $125 a ton. The margins in this business are narrow enough as it is. I look to save money every chance I get.
2 x

User avatar
Aaron
GURU
GURU
Posts: 4313
Joined: Mon Apr 25, 2005 11:09 pm
Location: Stratton, ON, Canada
Contact:

Re: Protein Tubs

Postby Aaron » Thu Jan 11, 2018 10:41 am

When on it consistently, it works out that way. Some days they just mob and feast on them, and other days they could care less.
0 x
Nothin' prettier than a red Ford truck, a Massey Ferguson tractor and a red-n-white Hereford sittin' on the farm.

User avatar
TexasBred
Mentor
Mentor
Posts: 29600
Joined: Wed Aug 15, 2007 1:18 pm
Location: Heart of Texas

Re: Protein Tubs

Postby TexasBred » Thu Jan 11, 2018 2:36 pm

Dave wrote:I have used them at times but I prefer not to. I certainly don't use them in the summer when the grass should be providing the required nutrients. For me cost is the biggest issue. They cost me over $800 a ton. Last year I bought alfalfa hay for $125 a ton. The margins in this business are narrow enough as it is. I look to save money every chance I get.

BUT you have alfalfa readily available. To get it down here you'd pay at least twice that amount and to limit feed it you still have to be out in the pasture everyday. I don't use them either but certainly understand those that do.
0 x
A dung beetle walks into a bar, looks around and says "Is this stool taken"????

User avatar
BRYANT
GURU
GURU
Posts: 1296
Joined: Sat Mar 21, 2009 4:56 pm
Location: Okie

Re: Protein Tubs

Postby BRYANT » Thu Jan 11, 2018 2:37 pm

I am not a big fan of tubs, but do feed 2 or 3 a year if I have to. I mostly feed grass hay and keep range meal out. Seems there is several people around that are feeding these tubs and think they are a good deal, as for me '' I don't know'' they are a cooked tub that cost 110.00
Image
0 x
God Bless America Again, Help Us To See All Lives Matter

Dave
GURU
GURU
Posts: 6827
Joined: Mon Jul 12, 2004 1:35 pm
Location: Baker County, Oregon

Re: Protein Tubs

Postby Dave » Thu Jan 11, 2018 2:47 pm

TexasBred wrote:
Dave wrote:I have used them at times but I prefer not to. I certainly don't use them in the summer when the grass should be providing the required nutrients. For me cost is the biggest issue. They cost me over $800 a ton. Last year I bought alfalfa hay for $125 a ton. The margins in this business are narrow enough as it is. I look to save money every chance I get.

BUT you have alfalfa readily available. To get it down here you'd pay at least twice that amount and to limit feed it you still have to be out in the pasture everyday. I don't use them either but certainly understand those that do.


That is why I said for "me" cost is the biggest issue. I see others posting on here their cost of different inputs at a much lower cost than they would be for me. Distillers and cotton seed would be two good examples of that. The time of the year when I am supplementing I am already there every day. But that said I think there is some pretty good research on feeding alfalfa every other day with good results.
0 x

User avatar
BRYANT
GURU
GURU
Posts: 1296
Joined: Sat Mar 21, 2009 4:56 pm
Location: Okie

Re: Protein Tubs

Postby BRYANT » Thu Jan 11, 2018 11:56 pm

What is the cost per head that it cost most people on here to feed a protein supplement. If a cow is on just plain grass hay.
The label on this tub says a cow will eat between 0.5 to 1 pound daily. Take the high end that's 25 lbs. a day for 25 cows so 1 tub would last 10 days so that comes to 11.00 per day for 25 cows so that would be .44 a day for protein.

this tub also says it has hydrolyzed feathermeal is that good or bad?
0 x
God Bless America Again, Help Us To See All Lives Matter

boondocks
GURU
GURU
Posts: 2460
Joined: Thu May 09, 2013 2:22 pm
Location: Upstate NY

Re: Protein Tubs

Postby boondocks » Fri Jan 12, 2018 1:43 am

We use Crystalyx when their diet switches to mostly hay. They have many options and you can search which type of tub(s) you need by what is missing and/or your goal, cattle etc: https://www.crystalyx.com/products/
That said, our local farm store is usually out of the one we prefer, and has told us a half dozen times they'll order it but never do.
0 x

Allenw
Trail Boss
Trail Boss
Posts: 288
Joined: Mon Jun 12, 2017 3:37 pm
Location: NW OK

Re: Protein Tubs

Postby Allenw » Fri Jan 12, 2018 8:28 am

I don't think hydrolyzed feathermeal is very palatable to cattle.
0 x

User avatar
TexasBred
Mentor
Mentor
Posts: 29600
Joined: Wed Aug 15, 2007 1:18 pm
Location: Heart of Texas

Re: Protein Tubs

Postby TexasBred » Fri Jan 12, 2018 8:57 am

BRYANT wrote:What is the cost per head that it cost most people on here to feed a protein supplement. If a cow is on just plain grass hay.
The label on this tub says a cow will eat between 0.5 to 1 pound daily. Take the high end that's 25 lbs. a day for 25 cows so 1 tub would last 10 days so that comes to 11.00 per day for 25 cows so that would be .44 a day for protein.

this tub also says it has hydrolyzed feathermeal is that good or bad?

That's $.44 for .25 lbs. of protein. Down here in my neck of the woods 20% cubes run around $6.75 a bag which is roughly $.135 per lb. and typical feeding rate is 4-5 lbs. per head per day for a total cost of $.67 per day however, you get 1 lb. of protein, more energy and more vitamins and minerals.

Feather meal is 80% crude protein so is often used in the higher protein tubs. It's also relatively inexpensive for that amount of protein, however, it stinks to high heaven and inclusion rate is limited. Amazing what you can hide in molasses. Not the best protein source available but for this purpose works ok.
0 x
A dung beetle walks into a bar, looks around and says "Is this stool taken"????

User avatar
BRYANT
GURU
GURU
Posts: 1296
Joined: Sat Mar 21, 2009 4:56 pm
Location: Okie

Re: Protein Tubs

Postby BRYANT » Fri Jan 12, 2018 9:19 am

TexasBred wrote:
BRYANT wrote:What is the cost per head that it cost most people on here to feed a protein supplement. If a cow is on just plain grass hay.
The label on this tub says a cow will eat between 0.5 to 1 pound daily. Take the high end that's 25 lbs. a day for 25 cows so 1 tub would last 10 days so that comes to 11.00 per day for 25 cows so that would be .44 a day for protein.

this tub also says it has hydrolyzed feathermeal is that good or bad?

That's $.44 for .25 lbs. of protein. Down here in my neck of the woods 20% cubes run around $6.75 a bag which is roughly $.135 per lb. and typical feeding rate is 4-5 lbs. per head per day for a total cost of $.67 per day however, you get 1 lb. of protein, more energy and more vitamins and minerals.

Feather meal is 80% crude protein so is often used in the higher protein tubs. It's also relatively inexpensive for that amount of protein, however, it stinks to high heaven and inclusion rate is limited. Amazing what you can hide in molasses. Not the best protein source available but for this purpose works ok.

Like I say I'm not a big fan of tubs and don't want people think I am pushing tubs. If I was not almost 50 miles from this one place I would use cubes but I cant go there every day so I keep out range meal. I thought I would try this tub and because of all the tub talk on here I pulled the label and posted it on here ( I know it may be hard to read, to small) I can not say I have read many labels but when I saw the feather meal it made me wonder. I have always been told that feathers and hair would make the protein high but that they were something that would not be digested, and therefore be of little use to the animal.
1 x
God Bless America Again, Help Us To See All Lives Matter

Dave
GURU
GURU
Posts: 6827
Joined: Mon Jul 12, 2004 1:35 pm
Location: Baker County, Oregon

Re: Protein Tubs

Postby Dave » Fri Jan 12, 2018 10:44 am

TexasBred wrote:
BRYANT wrote:What is the cost per head that it cost most people on here to feed a protein supplement. If a cow is on just plain grass hay.
The label on this tub says a cow will eat between 0.5 to 1 pound daily. Take the high end that's 25 lbs. a day for 25 cows so 1 tub would last 10 days so that comes to 11.00 per day for 25 cows so that would be .44 a day for protein.

this tub also says it has hydrolyzed feathermeal is that good or bad?

That's $.44 for .25 lbs. of protein. Down here in my neck of the woods 20% cubes run around $6.75 a bag which is roughly $.135 per lb. and typical feeding rate is 4-5 lbs. per head per day for a total cost of $.67 per day however, you get 1 lb. of protein, more energy and more vitamins and minerals.

Feather meal is 80% crude protein so is often used in the higher protein tubs. It's also relatively inexpensive for that amount of protein, however, it stinks to high heaven and inclusion rate is limited. Amazing what you can hide in molasses. Not the best protein source available but for this purpose works ok.


You beat me to it. Being further to the east you get up before me.
That $.44 for .25 lbs. of protein is $1.76 per pound of protein. My 16% protein alfalfa cost $.0625 per pound. That works out to $.39 per pound of protein. So on 50 cows it cost an additional $68.50 a day to add one pond of protein per day into their diet. $479.50 additional per week. This cost is adding up quickly. Another question to ask is that .25 lbs. enough to meet the protein requirements of the cow? Or is it just making you feel good that you are giving some more protein.
0 x

User avatar
TexasBred
Mentor
Mentor
Posts: 29600
Joined: Wed Aug 15, 2007 1:18 pm
Location: Heart of Texas

Re: Protein Tubs

Postby TexasBred » Fri Jan 12, 2018 3:44 pm

Dave wrote:That $.44 for .25 lbs. of protein is $1.76 per pound of protein. My 16% protein alfalfa cost $.0625 per pound. That works out to $.39 per pound of protein. So on 50 cows it cost an additional $68.50 a day to add one pond of protein per day into their diet. $479.50 additional per week. This cost is adding up quickly. Another question to ask is that .25 lbs. enough to meet the protein requirements of the cow? Or is it just making you feel good that you are giving some more protein.


This is where a good reliable hay test will help you make a good management decision. We need to always begin with hay quality and amount and then supplement that. In some cases the .25 lb. would be adequate, in others it would not. 16% crude protein is not very high for alfalfa but if you feed enough it should still compliment grass hay well. I would think it would have been up in the 20%+ range. The crude protein is there Dave but this tells me that the hay is not highly digestible, low in energy and was not cut in it's prime. In that case much of that protein is undigestible and not utilized by the cow and she will burn an excessive amount of calories trying to digest it. Probably still worth the $125 you paid for it but not as good a deal as it appeared at first.
0 x
A dung beetle walks into a bar, looks around and says "Is this stool taken"????

angus9259
GURU
GURU
Posts: 2824
Joined: Sun Dec 02, 2007 8:29 am
Location: Michigan

Re: Protein Tubs

Postby angus9259 » Fri Jan 12, 2018 6:24 pm

Wonder how many times you can find this argument on these boards.....
0 x

User avatar
Aaron
GURU
GURU
Posts: 4313
Joined: Mon Apr 25, 2005 11:09 pm
Location: Stratton, ON, Canada
Contact:

Re: Protein Tubs

Postby Aaron » Fri Jan 12, 2018 7:52 pm

angus9259 wrote:Wonder how many times you can find this argument on these boards.....



At least once or twice a month during the winter, every year. Maybe once or twice other times of the year.
0 x
Nothin' prettier than a red Ford truck, a Massey Ferguson tractor and a red-n-white Hereford sittin' on the farm.

Dave
GURU
GURU
Posts: 6827
Joined: Mon Jul 12, 2004 1:35 pm
Location: Baker County, Oregon

Re: Protein Tubs

Postby Dave » Fri Jan 12, 2018 7:52 pm

TexasBred wrote:
Dave wrote:That $.44 for .25 lbs. of protein is $1.76 per pound of protein. My 16% protein alfalfa cost $.0625 per pound. That works out to $.39 per pound of protein. So on 50 cows it cost an additional $68.50 a day to add one pond of protein per day into their diet. $479.50 additional per week. This cost is adding up quickly. Another question to ask is that .25 lbs. enough to meet the protein requirements of the cow? Or is it just making you feel good that you are giving some more protein.


This is where a good reliable hay test will help you make a good management decision. We need to always begin with hay quality and amount and then supplement that. In some cases the .25 lb. would be adequate, in others it would not. 16% crude protein is not very high for alfalfa but if you feed enough it should still compliment grass hay well. I would think it would have been up in the 20%+ range. The crude protein is there Dave but this tells me that the hay is not highly digestible, low in energy and was not cut in it's prime. In that case much of that protein is undigestible and not utilized by the cow and she will burn an excessive amount of calories trying to digest it. Probably still worth the $125 you paid for it but not as good a deal as it appeared at first.


I shot low at the 16%. I have to admit that I didn't test the alfalfa last year. I have seen lots of alfalfa that exceeded 20%. The dairies and export market gets most of that and last year they were paying about $180. My educated guess is that it wouldn't have tested that high. It had been baled too dry so lots of leaf was falling off. I fed in a bunk so the cows got all the leaf but it wasn't top dollar high because of that. Last year I fed about 7 pounds of alfalfa and day and all the bent grass straw they wanted. The bent grass straw is fairly palatable and digestible but only about 6% protein. The cows did good on this.
Actually I could have got some 4 by 4 big square bales of roundup ready alfalfa that tested real well for the same money. They couldn't export it because of the round up and I don't know why the dairies didn't want it. But those bales are just too heavy (1,900 lbs) for my little tractor to handle everyday.
0 x


Return to “Beginners Board”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 12 guests